Zpracování hudebnin
Tištěné hudebniny jsou v Hudebním oddělení katalogizovány a rekatalogizovány v souladu s platnými mezinárodními (národními) standardy (jmenný i věcný popis). Rukopisné hudebniny jsou primárně katalogizovány do mezinárodní databáze RISM v Muscat (jmenný i věcný popis včetně notových incipitů).
Oddělení je metodickým a konzultačním pracovištěm pro oblast jmenného i věcného zpracování hudebnin, spolupodílí se na činnosti *pracovní skupiny pro zpracování speciálních dokumentů*. Ve spolupráci s Oddělením zpracování speciálních dokumentů a Oddělením národních věcných autorit a věcného zpracování se podílí na budování databáze autorit vazby autor/název pro oblast hudba.
Přednášková, výstavní a popularizační činnost
Hudební oddělení připravuje výstavy tematicky spjaté se sbírkami a činností oddělení. Pořádá přednášky a zajišťuje exkurze pro studenty a odborníky z vědeckých a paměťových institucí. Viz např. virtuální výstava Uchovat, prozkoumat, oživit. České sbírky hudebních pramenů a jejich zpracování.
Národní a mezinárodní spolupráce
Hudební oddělení plní funkci českého centra na poli mezinárodního výzkumu v oblasti hudebního knihovnictví a hudební dokumentace.
Je sekretariátem České národní skupiny mezinárodní nevládní organizace IAML (International Associatin of Music Libraries – zal. 1951 pod patronací UNESCO), zabývající se činností hudebních knihoven, archivů a dokumentačních středisek uchovávajících hudební dokumenty. Soustředí se zejména na jejich zpracování a dostupnost.
Hudební oddělení je sídlem české národní redakce Répertoire International des Sources Musicales (RISM), jednoho z tzv. R-projektů výše zmíněné organizace IAML, a spolupracuje též na projektu Répertoire International de Littérature Musicale (RILM), věnovaném celosvětově vědecky relevantní literatuře o hudbě (jak soupisově, bibliograficky, tak jejím plným elektronickým zpřístupňováním). Oddělení je aktivním členem České společnosti pro výzkum 18. století, české větve International Society for Eighteenth-Century Studies (ISECS).
Výzkum
Hlavní oblast badatelského zájmu oddělení – evidence a průzkum hudebně historických sbírek v ČR – byla koordinována Hudebním oddělením již od 50. let 20. století.
Souborný hudební katalog (SHK)
Katalog podchycuje informace o hudebním obsahu historických hudebních pramenů dochovaných na území České republiky a pocházejících z rozmezí zhruba od 17. do 20. století. Je budován v Hudebním oddělení Národní knihovny ČR od roku 1965. Evidované prameny – rukopisné i tištěné – pocházejí jak z fondu Národní knihovny ČR v Praze, tak ze sbírek archivů, muzeí, církevních a dalších institucí v ČR. Vzniklé katalogy (lokační, autorský, žánrový, podle obsazení, podle opisovačů, vydavatelů, notový incipitový a textový incipitový) jsou dostupné v lístkové podobě v prostorách Hudebního oddělení. Katalogizační záznamy obsahují relevantní informace hudebněhistorického, bibliografického a místopisného charakteru. Evidence a průzkum českých historických sbírek se nyní rozvíjí a realizuje v rámci mezinárodního soupisu hudebních pramenů – projektu Répertoire International des Sources Musicales – RISM.
Databáze filigránů v hudebních pramenech evidovaných v Souborném hudebním katalogu
Z dlouhodobé spolupráce s RISM vychází v roce 2014 zahájený výzkum filigránů v hudebních pramenech evidovaných v Souborném hudebním katalogu NK ČR. Databáze filigránů v hudebních pramenech evidovaných v Souborném hudebním katalogu je průběžně doplňována.
Online katalog hudebních tisků nakladatelství Marco Berra (1811–1855)
Výzkum věnovaný historickým hudebním nakladatelstvím, rovněž související se zpracováváním historických hudebních sbírek do RISM, umožnil vznik Online katalogu hudebních tisků nakladatelství Marco Berra (1811-1855), který je průběžně aktualizován.