Tvorba vzorového katalogizačního záznamu pro tisk v publikaci.
Záznam katalogizace v knize (tzv. CIP záznam, z anglického Cataloguing in Publication) poskytuje podstatné informace o publikaci z formálního i obsahového hlediska. Je vytvořen na základě podkladů dodaných nakladatelem těsně před vydáním díla. Hotový katalogizační záznam poté nakladatel zveřejní v publikaci.
Záznam je zapsán ve formátu ISBD podle platných mezinárodních pravidel RDA, za použití národní metodiky, a není možné jej měnit podle přání nakladatelů či autorů. Nelze do něj bez souhlasu Národní knihovny ČR zasahovat nebo si vytvořit záznam vlastní a označit jej jménem Národní knihovny ČR.
Pokyny pro zpracování záznamu jsou k dispozici ke stažení níže. Obsahují výčet požadovaných podkladů, bez nichž není možno záznam vytvořit. Záznam je předán nakladateli do 48 hodin (tedy 2 pracovních dnů) od obdržení pokladů pro jeho zpracování. Jde o službu bezplatnou, umožňující mimo jiné i ověření správnosti dodaných údajů, popřípadě jejich korekci ještě před vydáním díla. CIP záznam je možné vytvořit pro tištěné i elektronické knihy.
CIP představuje mezinárodní program spolupráce mezi nakladateli a knihovnami s dlouholetou tradicí. Vznikl roku 1971 na půdě Kongresové knihovny ve Spojených státech amerických a postupem času se rozšířil do dalších zemí, kde s ním pracují především národní knihovny. V České republice byla agentura CIP při Národní knihovně ČR založena v roce 1992.