Odpovídá za rozvoj vědy a výzkumu NK ČR jako výzkumné organizace.
Koordinuje institucionální výzkum, zpracovává koncepce rozvoje NK ČR jako výzkumné organizace a v souladu s tím koná potřebné kroky směrem ke zřizovateli, příp. Radě vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Zpracovává a předává hlášení o dosažených výsledcích výzkumu, nebo příslušná statistická hlášení pro Český statistický úřad. Vede přehled dalších výzkumných aktivit i nevýzkumných aplikačních projektů a poskytuje nezbytnou součinnost jejich řešitelům. Rozvíjí a koordinuje spolupráci s mezinárodními vládními a nevládními organizacemi, dohlíží na členství NK ČR v mezinárodních organizacích.
Věda a výzkum
Vědecko-výzkumná činnost je jedním z pilířů rozvoje NK ČR. Základní výzkum, aplikovaný výzkum nebo experimentální vývoj a šíření jejich výsledků prostřednictvím výuky, publikováním nebo převodem technologií, patří mezi základní úkoly NK ČR. Knihovní fondy a elektronické zdroje slouží k ověřování výsledků výzkumu a vývoje, zajišťování práv k nim a k jejich rozšiřování, nebo poskytování informačního servisu. NK ČR provozuje systémy trvalého uchování výsledků výzkumu, vývoje a inovací pořízených z veřejných prostředků a publikovaných v ČR.
Dlouhodobá koncepce rozvoje výzkumné organizace
Výzkumná činnost NK ČR je financována na základě institucionální podpory dlouhodobé koncepce rozvoje výzkumné organizace (IP DKRVO). Koncepce posiluje postavení výzkumné organizace (VO) mezi organizacemi obdobného charakteru. Formou aplikovaného a základního výzkumu chrání písemné kulturní dědictví v klasické i digitální podobě s cílem lepšího poznání a zmapování v národních a mezinárodních souvislostech a jeho objevného přiblížení odborné i laické veřejnosti zejména v oblastech historických fondů, hudební vědy, slavistiky a písemného dědictví vydaného po r. 1800. Zabývá se také zpřístupněním dat badatelům i mezinárodním portálům a aplikacím, a to jak digitálních knihoven, tak webového archivu.
Vědecká a mezinárodní spolupráce
Dlouhodobá spolupráce s českými i zahraničními institucemi, partnerství v oblasti vědecko-výzkumné. NK ČR dlouhodobě spolupracuje s širokým spektrem subjektů v rámci celé akademické sféry na vědecké přípravě publikačních výstupů nebo výstav s mnoha zahraničními institucemi i jednotlivými odborníky. Podílí se na výzkumných projektech (např. TEI Consortium, IIPC, ASEEES, CERL, IADA) v rámci svého členství v mezinárodních organizacích. Získává tak know-how, možnost ovlivnit celosvětové trendy v povozu knihoven, přístup k datům a zdrojům. Aktivně se účastní mezinárodních konferencí, které prezentují výsledky výzkumu, a sama některé pořádá. Přijímá významné zahraniční návštěvy a delegace, jimž prezentuje styčné body knižních kultur zúčastněných zemí vč. prezentace jejich kulturního dědictví ve virtuálním prostředí digitální knihovny Manuscriptorium. Mezinárodní spolupráce probíhá i v rámci řešení jednotlivých vědeckých projektů (např. TAČR TL05000157 Česká knižní ilustrace v raném novověku). NK ČR dlouhodobě spolupracuje na celosvětových katalozích a soupisech, Slovanská knihovna je v kontaktu se slavisty a slavistickými institucemi z celého světa. Webarchiv je od roku 2007 členem mezinárodního konsorcia webových archivů International Internet Preservation Consortium (IIPC) a aktivně se podílí na společných projektech, účastní se mezinárodních setkání a spolupracuje s ostatními archivy. Do mezinárodních projektů se Národní knihovna ČR zapojuje také v oblasti ochrany knihovních fondů.