Ve sbírce převládají publikace z dějin ruských společenských a revolučních hnutí počínaje poslední třetinou 18. století, publikace z dějin politických stran, díla politických spisovatelů a publicistů, memoárová literatura. Mezi publikacemi vztahujícími se obsahově k období před rokem 1800 jsou především takové, které se týkají Pugačovova povstání, Radiščeva, Novikova, zednářů. Období Alexandra I. a Mikuláše I. je zastoupeno publikacemi týkajícími se lidových nepokojů, děkabristů, západníků, slavjanofilů, petraševců, pro období Alexandra II. a Alexandra III. jsou charakteristické četné memoáry, zvláště bohatě je osvětleno revoluční hnutí 60. a 70. let i rusko-turecká válka 1877–1878.
Mimořádně bohatá je literatura k období vlády Mikuláše II., jehož vládní politika je osvětlena detailněji než vládní politika předchozích epoch. Najdeme tu množství publikací týkajících se carovy osobnosti, literaturu o rusko-japonské válce 1904-1905, o Státní dumě. Revoluční hnutí za vlády Mikuláše II. je představeno mj. stenografickými zprávami o činnosti politických institucí, organizací a jejich sjezdů, stanovami a zprávami o činnosti politických stan a spolků, memorandy, množstvím agitačních a propagačních brožur včetně takových, které byly ihned po vytištění v tiskárně konfiskovány a páleny, takže se uchovaly pouze ojedinělé výtisky.
Velmi bohatě je zastoupena literatura (v ruštině i jiných jazycích) o první světové válce, únorové revoluci a říjnovém převratu 1917, o občanské válce a prvních dvou desetiletích existence SSSR.
Světově ojedinělá je sbírka novin, v nichž se odráží společensko-politické dění v Rusku v období předcházejícím první světové válce a činnost ruské emigrace před rokem 1917, události roku 1917 a po nich následující občanská válka. Zvláštní historickou cenu mají jednak noviny z doby občanské války, jednak tisk vydávaný za druhé světové války na sovětských územích okupovaných hitlerovským Německem.
Nesmírně rozsáhlý je soubor knih a periodik vydávaných ruskou emigrací v období mezi dvěma světovými válkami v nejrůznějších zemích světa nejen v ruštině, ale i ukrajinštině, běloruštině a dalších jazycích.